Aktualności

Opolski Związek Rolników i Organizacji Społecznych w Opolu

Konkurs KARNAWAŁOWA UCZTA w Nysie

W dniu 04.02.2015 roku w trakcie corocznego Podsumowania Działalności Terenowego Zespołu Doradztwa w Nysie Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego tradycyjnie odbył się konkurs kulinarny dla Kół Gospodyń Wiejskich „Karnawałowa Uczta”. W konkursie, współorganizowanym m.in. przez Opolski Związek Rolników i Organizacji Społecznych wzięło udział osiem Kół Gospodyń Wiejskich z terenu powiatu nyskiego.

Komisja konkursowa w składzie:
• Renata Wojas – Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Łosiowie,
• Daniel Palimąka – Starostwo Powiatowe w Nysie,
• Władysław Krysowaty – Spółdzielnia Handlowo-Usługowa „Rolnik”,
• Katarzyna Bernacka – Opolski Związek Rolników i Organizacji Społecznych,
po degustacji wszystkich potraw konkursowych postanowiła przyznać:

I miejsce KGW Domaszkowice za ,,Szaszłyk w koszulce drobiowej''
II miejsce KGW Kępnica za ,,Roladę w cieście''
III miejsce KGW Kamienica za ,,Kotyliony Karnawałowe z salami'' oraz KGW Piątkowice za ,,Ślimaki Piątkowickie''
Wyróżnienia - KGW Gryżów, KGW Nowy Las, KGW Meszno, KGW Makowice.

Uczestnicy konkursu otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez: Opolski Związek Rolników i Organizacji Społecznych, Starostwo Powiatowe w Nysie, Spółdzielnię Handlowo-Usługową Rolnik oraz Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Łosiowie.

HERODY 2016

W dniach 23-24 stycznia 2016 roku odbył się XXXI Wojewódzki Przegląd Zespołów Kolędniczych „HERODY 2016”. Opolski Związek Rolników i Organizacji Społecznych po raz kolejny wsparł organizację tej wspaniałej imprezy, której głównym organizatorem jest Miejsko-Gminny Dom Kultury w Lewinie Brzeskim
Jury, po obejrzeniu wszystkich występujących artystów przyznało następujące nagrody:

W kategorii zespołów dorosłych:
I nagroda - BERŁO HERODA (ufundowane przez Pana Burmistrza MiG Lewin Brzeski) i nagrodę Marszałka Województwa Opolskiego - telewizor Blaupunkt
TEATR TRADYCJA z Zespołu Szkół Mechanicznych w Głubczycach

II nagroda i wieżę Pioneer ufundowaną przez Opolski Związek Rolników i Organizacji Społecznych
ZESPÓŁ TEATRALNY "FASKA" z Piotrówki


Dwa równorzędne wyróżnienia:
Zespół "Za Zasłoną" z GOK w Dobrzeniu Wielkim w postaci drukarki Canon ufunodwanej przez Starostwo Powiatowe w Brzegu
Zespół "Gwiazdy Staszica" z Zespołu Szkół Zawodowych im. Staszica w Opolu w postaci tabletu Cavion ufundowanego przez Starostwo Powiatowe w Brzegu

W kategroii zespołów dziecięcych:
I nagroda - BERŁO HERDOA (ufundowane przez Pana Burmistrza MiG Lewin Brzeski) i nagrodę ZESPÓŁMarszałka Województwa Opolskiego - telewizor Blaupunkt

TEATRALNY "FASKA" z Piotrówki


II nagroda i wieżę Pioneer ufundowaną przez Opolski Związek Rolników i Organizacji Społecznych
ZESPÓŁ "JEMIOŁKI" z Jemielnicy

III nagroda ex aequo
ZESPÓŁ "DIABELSKIE ANIOŁKI" z Makoszyc w postaci radiomagnetofonu Philips ufundowanego przez Izbę Rolniczą w Opolu
ZESPÓŁ "KOLĘDZIOŁKI" z PSP w Kąłkowie w postaci radiomagnetofonu Philips ufundowanego przez BS Grodków-Łosiów

Dwa równorzędne wyróżnienia:
"KARŁOWICKIE PSZCZÓŁKI" z Karłowic w postaci wieży Samsung ufundowanej przez Samorząd Mieszkańców w Lewinie Brzeskim
"Danieckie Śmatyrlołki" z Dańca w postaci wiezy Samsung ufundowanej przez Strunobet-Migacz s. z o.o

Wyróżnienie:
Za debiut dla ZESPOŁU "WESOŁA GROMADKA" ze Starych Siołkowic w postaci dwóch albumów ufundowanych przez Polskie Towarzystwo Ludoznawcze

Ponadto komisja oceniająca postanowiła wyróżnić nagrodami rzeczowymi opiekunów wybranych zespołów kolędniczych:
1. Emilia Szpiech - Zespoły Teatralne "Faska" z Piotrówki
2. Maria Farasiewicz - Teatr "Tradycja" z Głubczyc
3. Jan Sowa - Zespół "Diabelskie Aniołki" z Makoszyc
4. Bożena Gabor, Anna Kedzia - Zespół "Jemiołki" z Jemielnicy

Przyznano również nagrody rzeczowe wyróżniającym się aktorom za kreacje postaci:
1. Matki Boskiej - Gabriela Kollman z Zespołu "Za Zasłoną" z GOK w Dobrzeniu Wielkim
2. Króla Heroda - Gracjan Bednarz z Zespołu "Diabelskie Aniołki" z Mąkoszyc
3. Żyda - Maciej Resiak z Zespołu "Diabelskie Aniołki" z Makoszyc
4. Śmierci, Aniołka - Lena Fiża z Zespołu "Kolędnicy z klasy IIB" z PSP Łosiów
5. Hetmana - Kacper Lewandowski z Zespołu Kolędniczego z Prusinowic
6. Diabła - Angelika Zgubisz z Zespołu Teatralnego "Faska" z Piotrówki
7. Czarownicy - Emilia Chrobak z Zespołu Teatralnego "Faska" z Piotrówki
8. Żydka - Michał Woźnica z Zespołu Teatralnego "Faska" z Piotrówki
9. Dziadka - Jakub Kapica z Zespołu Teatralnego "Faska" z Piotrówki
10. Kota - Mateusz Kaliszewicz z Zespołu "Kolędnicy spod granicy" z Jarnołtowa
11. Ołpy, Żyda, Lucyfera - Dariusz Kołodziej z Zespołu "Jemiołki" z Jemielnicy
12 Heroda, Pasterza - Dawid Hadeko z Zespołu "Jemiołki" z Jemielnicy
13. Heroda - Dariusz Piechaczek z Zespołu 'Gwiazdy Staszica" z Opola
14. Pastuszka - Maja Kierys z Zespołu "Kolędziołki" z Kałkowa
15. Króla Kacpra - Antoni Kurek z Zespołu "Kolędziołki" z Kałkowa
16. Heroda - Józef Kołodziej z Zespołu teatralnego "Faska" z Piotrówki

Biesiada Bożonarodzeniowa w Nysie

W dniu 09.12.2015 Opolski Związek Rolników i Organizacji Społecznych zorganizował Biesiadę Bożonarodzeniową, która odbyła się w Sali Bankietowej Pasja w Nysie.
W trakcie wspólnej biesiady, oprócz występów Zespołu Wokalnego działającego przy Stowarzyszeniu Artystycznym Miłośników Folkloru w Nysie, odbył się również konkurs na najpiękniejszy. „Stroik Bożonarodzeniowy”, w którym wzięło udział 27 KGW z całego województwa. Komisja konkursowa w składzie: Renata Wojas – OODR Łosiów, Jarosław Stopyra – Izba Rolnicza w Opolu i pracownik Związku Katarzyna Bernacka długo zastanawiała się, który stroik zasługuje na miano najpiękniejszego. Komisja po burzliwych obradach przedstawiła wyniki konkursu:

I miejsce - KGW Chrzelice, gm. Biała
II miejsce - KGW Lubiatów, gm. Otmuchów
III miejsce - KGW Laskowice, gm. Lubrza

Przyznane zostały również trzy wyróżnienia specjalne: KGW Zwanowice, gm. Otmuchów, KGW Kępnica, gm. Nysa, KGW Makowice, gm. Skoroszyce.

Żadne Koło uczestniczące w konkursie nie wyjechało z Nysy z pustymi rękami otrzymując za udział nagrody rzeczowe.

Jak na prawdziwą biesiadę przystało wszyscy zaproszeni goście mieli okazję do degustacji potraw wigilijnych specjalnie na tą okazję przygotowanych przez poszczególne KGW.

Wśród gości zaproszonych znaleźli się m.in. Wicemarszałek Województwa Opolskiego – Antoni Konopka oraz przedstawiciele: Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego, Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Łosiowie oraz Terenowych Zespołów Doradztwa OODR z Nysy, Prudnika, Olesna, Namysłowa, Opola, Głubczyc, Starostwa Powiatowego w Nysie, UM w Nysie, Paczkowie, Korfantowie, Głuchołazach, UG w Skoroszycach, Kamienniku, Łambinowicach, KRUS OT Opole, KRUS Nysa, Opolskiego Związku Producentów Rolnych, Izby Rolniczej w Opolu, Agencji Rynku Rolnego OT Opole, Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Opolu, Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Nysie, Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Nysie, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie.

Dziękujemy sponsorom nagród w konkursie stroików: Bankowi BGŻ BNP Paribas w Nysie, Starostwu Powiatowemu w Nysie, Opolskiemu Ośrodkowi Doradztwa Rolniczego w Łosiowie oraz Centrum Zapatrzenia Rolnictwa „agra-nowa” w Nysie.

Szczególne podziękowania kierujemy do pracowników Działu WGDiA Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Łosiowie za współpracę podczas organizacji biesiady.

Zdjęcia z biesiady do obejrzenia w zakładce GALERIA 
 

Zielone Lato 2015

18 listopada 2015 roku w Polskiej Nowej Wsi odbyła się konferencja podsumowująca konkurs Agro-Eko-Turystyczny Zielone Lato 2015.
Do konkursu przystąpiło 13 gospodarstw agroturystycznych oraz 7 obiektów hotelarsko- gastronomicznych zgłoszonych z terenu całego województwa opolskiego. Jego głównym celem jest odkrywanie i tym samym promowanie najlepszych obiektów turystyki wiejskiej, które na dzień dzisiejszy posiadają bardzo wysokie standardy oraz coraz lepsze oferty wzbogacone o różnorodne atrakcje.

Komisja konkursowa składzie: Renata Wojas, Ewa Klekot, Jadwiga Sadlej oraz Renata Huk przyznała następujące miejsca:
 

W kategorii I : „NAJLEPSZE GOSPODARSTWO ROLNE W REGIONIE, W KTÓRYM DODATKOWYM ŹRÓDŁEM DOCHODU SĄ USŁUGI AGROTURYSTYCZNE”
Podkategoria: Najlepsze gospodarstwo agroturystyczne
I miejsce: Gospodarstwo agroturystyczne – Teresa Warzecha z miejscowości Radawie /powiat oleski
II miejsce: Gospodarstwo agroturystyczne „Chata Myśliwska” Walter Pańczyk z miejscowości Krasiejów / powiat opolski
III miejsce: Gospodarstwo agroturystyczne „Agroturystyka Skrzypczyk” Aleksandra i Waldemar Skrzypczyk z miejscowości Dąbrowice/ powiat opolski
Wyróżnienie: Gospodarstwo agroturystyczne „Stajnia za Tamą” Małgorzata i Krzysztof Skowrońscy z miejscowości Jarnołtówek/ powiat nyski
Udział: Gospodarstwo agroturystyczne „Babskie Rancho” Justyna i Ireneusz Cierpisz z miejscowości Śmiechowice/ powiat brzeski

Podkategoria: najlepsze pokoje agroturystyczne
I miejsce: Gospodarstwo agroturystyczne „Złoty Potok” – Kazimiera Raganiewicz z miejscowości Łąka Prudnicka /powiat prudnicki
II miejsce: Gospodarstwo agroturystyczne „Dębowy Las” Elżbieta Bodnar-Cieluch z miejscowości Dębowiec / powiat prudnicki
III miejsce: Gospodarstwo agroturystyczne „Chata w Lesie” Wojciech Gurgul z miejscowości Kęszyce /powiat opolski
Wyróżnienie: Gospodarstwo agroturystyczne „Pod Biskupią Kopą” Violetta i Andrzej Herbeć z miejscowości Jarnołtówek/ powiat nyski
Wyróżnienie: Gospodarstwo agroturystyczne „U Jaskółki” Renata i Alfred Jaskółka z miejscowości Lubieszów / powiat kędzierzyński
Udział: Gospodarstwo agroturystyczne „Salve Amici” Ingeborga Kirsch- Iścińska i Krzystof Iściński z miejscowości Pietna/ powiat krapkowicki
Udział: Gospodarstwo agroturystyczne „Cichy zakątek” Danuta Majewska z miejscowości Lubicz/ powiat brzeski
 

Kategoria II - „NAJLEPSZY OŚRODEK ŚWIADCZĄCY USŁUGI TURYSTYCZNE ORAZ PROMUJĄCY PRODUKT TRADYCYJNY NA TERENIE MIEJSKO - WIEJSKIM”

ZŁOTA RÓŻA OPOLSKIEJ TURYSTYKI
I miejsce: Pałac Sulisław z miejscowości Sulisław/ powiat brzeski
I miejsce: Centrum Szkoleniowo- Rekreacyjne „Jakubus” z miejscowości Jakubowice/ powiat namysłowski
I miejsce: Dwór Myśliwski „Hubertus” z miejscowości Brynica/ powiat opolski

SREBRNA RÓŻA OPOLSKIEJ TURYSTYKI
II miejsce: Dzika Chata z miejscowości Kolonowskie/ powiat strzelecki
II miejsce: Dworek Peszków z miejscowości Głubczyce/ powiat głubczycki

BRĄZOWA RÓŻA OPOLSKIEJ TURYSTYKI
III miejsce: Szkolne Schronisko Młodzieżowe „U Króla Gór Opawskich” z miejscowości Wieszczyna / powiat prudnicki
III miejsce: Gospodarstwo Helena i Hubert Brzózka z miejscowości Chocianowice/ powiat kluczborski

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy, statuetki oraz nagrody finansowe i rzeczowe ufundowane przez współorganizatorów i darczyńców. Oprócz tego każde gospodarstwo agroturystyczne oraz obiekt hotelarsko – gastronomiczny został specjalnie wyróżniony i uhonorowany przez Burmistrza lub Wójta swojej gminy. Jednym ze współorganizatorów gali był Opolski Związek Rolników i Organizacji Społecznych.
W trakcie trwania konferencji zaprezentowane były również dwa wykłady: „Apiturystyka jako forma turystyki zrównoważonej”, który poprowadziła dr Barbara Woś, oraz „Zastosowanie ziół przyprawowych i leczniczych w gospodarstwach agroturystycznych, zagrodach edukacyjnych oraz obiektach turystyki wiejskiej” poprowadzony przez panią Iwonę Wajrach. 

Konkurs Potrawa Kresowa w Kruszynie

W dniu 26 września 2015 r. w hali sportowej Domu Ludowego w Kruszynie, w Gminie Skarbimierz, odbyła się kolejna edycja konkursu na Potrawę Kresową, którego głównymi organizatorami byli: Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Łosiowie, Gminna Biblioteka Publiczna w Skarbimierzu, Sołectwo Kruszyna oraz Opolski Związek Rolników i Organizacji Społecznych.

Do konkursu zgłoszonych zostało 14 potraw oraz 5 tradycyjnych nalewek.

Jury w składzie: Agnieszka Zagola –Agencja Rynku Rolnego w Opolu, Katarzyna Bernacka - Opolski Związek Rolników i Organizacji Społecznych, Edward Marciniak – Chemia Bomar Skarbimierz, Czesław Grabiński- Towarzystwo Budownictwa Społecznego w Brzegu oraz Ewa Klekot - Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Łosiowie, stanęło prze nie lada wyzwaniem oceny wszystkich zgłoszonych do konkursu pyszności. Jury podczas oceny kierowało się nie tylko smakiem, ale również związkiem prezentowanych potraw i nalewek z tradycją kresową. W wyniku wyjątkowo zgodniej oceny wyłoniono następujących zwycięzców:
I miejsce : „Stowarzyszenie Tarnowiec Wczoraj, Dzisiaj i Jutro” za kresowe gołąbki z ziemniakami i kaszą gryczaną „Burąbki”,
I miejsce: Urszula Król za Sosnówkę – nalewkę z młodych pędów sosny,
II miejsce: Danuta Pyrda za pierogi z tartych ziemniaków z cebulką i boczkiem,
III miejsce: Helena Kawiak za gołąbki ziemniaczane.

Wyróżnienie: Celina Niedźwiecka za kocioruby.
Wyróżnienie: Janina Hołówka za pierogi na słodko z kaszą jaglaną, białym serem i miętą.
Nagroda specjalna: Aneta Staniszewska z zespołem Życzenie za fałszywego zająca.
Wszyscy pozostali uczestnicy konkursu otrzymali wyróżnienie za udział w konkursie: Helena Kawiak – placek skubany z makiem, Ewelina Pielka - pieróg drożdżowy, Maria Nowak – bliny gryczane, Maria Michalska – kulesza z sosem fasolowym, Józefa Czechowska- kulebiak z kapustą i grzybami, Małgorzata Urbanik – powidła śliwkowe, Antoni Nowak – sało, Barbara Milian Antochów – karawan z kapustą, Anna Łuciuk- nalewka z czarnego bzu, Teresa Halama – nalewka wiśniowa, Teresa Pokrzywa – nalewka miętowa, Czesława Jakiemczuk- nalewka miętowa.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy oraz fantastyczne nagrody ufundowane przez: Agencję Rynku Rolnego, Opolski Związek Rolników i Organizacji Społecznych, MH Hurtownię Materiałów Budowlanych w Brzegu, Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Łosiowie oraz Gminną Bibliotekę Publiczną w Skarbimierzu.

W trakcie trwania imprezy można było podziwiać również wystawę zdjęć dawnego Lwowa i innych kresowych miejscowości „ Z kresowego albumu” udostępnioną przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Opolu oraz występy zespołów wokalnych w repertuarze kresowym.

Święto Kapusty 2015

W sobotę 26 września 2015 r. w Makowicach już po raz 8 odbył się Konkurs Kiszenia Kapusty, z udziałem drużyn z gminy Skoroszyce oraz z powiatu nyskiego. Organizatorami konkursu byli: Stowarzyszenie KGW Makowice, Ośrodek Kultury Gminy Skoroszyce, Gmina Skoroszyce oraz Opolski Związek Rolników i Organizacji Społecznych w Opolu.
W konkursie wzięło udział 7 drużyn: KGW Sidzina, KGW Chróścina, KGW Giełczyce, KGW Makowice, KGW Piątkowice oraz Sołectwo ze Starego Grodkowa i Brzezin.

W trakcie konkursu powołana został Komisja konkursowa w składzie:
1. Pani Wiesława Nowakowska- Członek Prezydium Opolskiego Związku Rolników i Organizacji Społecznych.
2. Pani Małgorzata Węgrzyn – Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Łosiowie.
3. Pani Danuta Szałacka – Przewodniczącą KGW Kępnica, członek Rady Opolskiego Związku Rolników i Organizacji Społecznych.
Każda z drużyn otrzymała po takiej samej ilości kapusty, marchwi, soli, a jej zadaniem było w jak najkrótszym zszatkować kapustę i metodą tradycyjną udeptać ją w beczce tak, aby wycisnąć z niej jak największą ilość wody.
Po zakończeniu kiszenia poszczególne drużyny zgodnie z regulaminem prezentowały swoje występy artystyczne w repertuarze „kapuścianym”. Występy drużyn zapewniły dużo śmiechu i dobrej zabawy.

W trakcie narady Komisja Konkursowa wyłoniła laureatów konkursu:
I miejsce zajęło KGW Makowice.
II miejsce zajęło KGW Piątkowice.
III miejsce zajęło KGW Sidzina.
Wyróżnienia otrzymały:
KGW Chróścina, KGW Giełczyce, Sołectwo Brzeziny, Sołectwo Stary Grodków.

Nagrody laureatom i wszystkim wyróżnionym w konkursie wręczyła Prezes Opolskiego Związku Rolników i Organizacji Społecznych Pani Danuta Bajak.

Turniej o Patelnię Starosty Nyskiego

W dniu 25 września 2015 roku Starostwo Powiatowe w Nysie zorganizowało pierwszy "Turniej Kulinarny o Patelnię Starosty Nyskiego". Zadaniem uczestników Turnieju było przygotowanie w ciągu 2 godzin potrawy z 1 kg filetu z piersi kurczaka, pozostałe składniki potrawy mogły być dowolnie dobrane.
Uczestnikami Turnieju były zgłoszone przez poszczególne Gminy Powiatu Nyskiego Koła Gospodyń Wiejskich lub drużyny sołectw:
- Nysa – KGW Kępnica
- Paczków – KGW Kamienica
- Otmuchów – Sołectwo Nieradowice
- Głuchołazy – KGW Nowy Las
- Korfantów – Sołectwo Włostowa
- Łambinowice – KGW Piątkowice
- Pakosławice – Sołectwo Reńska Wieś
- Skoroszyce – KGW Sidzina

Oprócz przedstawicieli gmin w Turnieju wzięli udział także uczniowie Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie oraz Zespołu Szkół Technicznych w Nysie oraz Starosta Nyski - Czesław Biłobran.
W czasie kiedy drużyny przygotowywały swoje turniejowe dania zaproszeni goście mogli wysłuchać wykładów, dotyczących organizacji i bezpieczeństwa podczas przygotowywania posiłków, zasad zdrowego odżywiania oraz potraw tradycyjnych.
Po zakończeniu wspólnego gotowania powołana została Komisja konkursowa, która po degustacji wszystkich przygotowanych potraw wyłoniła laureatów I Turnieju Kulinarnego o Patelnię Starosty Nyskiego, a byli to:

I miejsce - Koło Gospodyń Wiejskich Kępnica
II miejsce - Koło Gospodyń Wiejskich Nowy Las
III miejsce - Sołectwo Reńska Wieś


Nagrody dla laureatów trzech pierwszych miejsc - bony o wartości odpowiednio 2.000, 1.500 oraz 1.000 złotych - wręczył Członek Zarządu Powiatu Nyskiego Paweł Stępkowski. Pozostałym uczestnikom Turnieju nagrody rzeczowe wręczyła Prezes Opolskiego Związku Rolników i Organizacji Społecznych Danuta Bajak.

Dożynki Wojewódzkie 2015

W dniu 6 wrześnie delegacja Opolskiego Związku Rolników i Organizacji Społecznych wzięła udział w Dożynkach Wojewódzkich, które w tym roku odbywały się w Byczynie. W skład delegacji weszli: Prezes Zarządu, członkowie Rady i Komisji Rewizyjnej oraz przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich w Domaszkowicach oraz Kępnicy.
Dożynki rozpoczął barwny korowód, który wyruszył z urokliwego byczyńskiego Rynku i ulicami miasta dotarł na miejsce głównych uroczystości. Na stadionie mszę świętą dziękczynną odprawili biskup Andrzej Czaja, ordynariusz Diecezji Opolskiej oraz biskup pomocniczy Diecezji Kaliskiej, Łukasz Buzun.
W trakcie gali dożynkowej Marszałek Województwa Opolskiego, Andrzej Buła przyjął od starostów dożynkowych oraz delegacji Opolskiego Związku chleb dożynkowy. Kosze z darami otrzymali Wojewoda Opolski, Starosta Kluczborski oraz Burmistrz Byczyny.
Po zakończeniu gali rozstrzygnięto konkurs koron dożynkowych i wieńców dożynkowych. Komisja konkursowa pod przewodnictwem prof. Teresy Smolińskiej zdecydowała, że w kategorii kłoskowo-ziarnkowych zwyciężyła korona z Grocholubia w gminie Walce, natomiast w kategorii ziarnkowych korona z miejscowości Żywocie, w gminie Krapkowice. Korona zgłoszona do konkursu przez Związek, a wykonana przez Koło Gospodyń Wiejskich w Kępnicy zajęła w kategorii koron ziarnkowych III miejsce.
Bardzo dziękujemy Kołom za przygotowanie koron oraz darów, a członkom Związku za liczny udział w delegacji. 

Fotorelacji z Dożynek do zobaczenia TUTAJ

Spotkanie Porozumienia Rolników Opolszczyzny z Wojewodą w sprawie suszy

W dniu 18 sierpnia 2015 odbyło się kolejne posiedzenie Porozumienia Rolników Opolszczyzny.
Na spotkaniu przedstawiciele Porozumienia wspólnie wypracowali zaganienia, które miały zostać poruszone na spotkaniu z Wicewojewodą Opolski Panem Antonim Jastrzembskim:

  • analiza kryteriów przyjętych do oceny suszy rolniczej,
  • ogłoszenie przez Wojewodę objęcia województwa opolskiego klęską suszy rolniczej,
  • ocena systemu wsparcia producentów rolnych proponowane przez Rząd i jej wady w przypadku braku ogłoszenia klęski suszy rolniczej dla województwa opolskiego,
  • zagrożenia dalszymi zniszczeniami w produkcji okopowych i kukurydzy oraz problemy jakie będą z zasiewami ozimin,
  • ocena zagrożenia wynikającego z braku realnego wzrostu roślin poplonowych w ramach obowiązku zazieleniania,
  • zagrożenia likwidacji stad bydła mlecznego i opasowego w gospodarstwach.

Porozumienie Rolników Opolszczyzny zgłosiło do Wojewody wnioski o:

  1. Zgłoszenie zmian zasad działania komisji oceniających straty i sposobu liczenia dochodowości gospodarstw.
  2. Powołanie grupy roboczej do wypracowania systemowych rozwiązań zmniejszenia skutków suszy i doradców przygotowujących rolników do ewentualnych zmian w agrotechnice, zasiewach roślin, odmian odpornych na suszę.
  3. Zaproszenie na spotkanie przedstawicieli firm skupowych i przyjęcie roli mediatora w celu negocjacji odstąpienia od kar umownych producentów rolnych w związku z brakiem możliwości ilościowych w ich realizacji.
  4. Uwzględnienie faktu dowodowego zasiewów poplonów w ramach zazielenienia mimo braków ich wschodów.
  5. Odstąpienie od egzekwowania kar za przekroczenia limitu produkcji mleka.
  6. Przygotowanie niezbędnej pomocy producentom bydła w zaopatrzenie w pasze objętościowe, w związku z możliwym brakiem kukurydzy na kiszonkę.
  7. Przygotowanie koncepcji i sposobu sfinansowania wykorzystania rowów melioracyjnych, zbiorników małej retencji jako podstawowej struktury technicznej gromadzenia wód w okresach suszy i regulacji w przypadku wystąpienia deszczów nawalnych.

Relacja ze spotania Porozumienia Rolników Opolczyzny z Wojewodą znajdziecia Państwo się TUTAJ 

Święto Pieroga 2015 w Miechowej

W dniach 8 i 9 sierpnia 2015 roku na boisku sportowym we wsi Miechowa odbyła się 6. edycja festynu pn. „Święto Pieroga”.
W sobotę 8 sierpnia 2015 roku odbył się „Turniej sołectw w piłce siatkowej o puchar pierogowy”. Patronat i organizację tego przedsięwzięcia objęło Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Miechowa.

W niedzielę 9 sierpnia 2015 roku imprezę rozpoczęto o godzinie 14.00 konkursem „Najsmaczniejsze pierogi”. W konkursie wzięły udział 3 zespoły, które przedstawiły do konkursu łącznie 8 rodzajów pierogów. Najlepsze pierogi zaserwowały panie z KGW Janówka, drugie miejsce zajęły pierogi wykonane przez KGW Miechowa, natomiast trzecie miejsce pierogi z KGW Dobiercice. Jury konkursowe przyznało również wyróżnienie specjalne za pierogi z grzybami wykonane przez panie z KGW Dobiercice. Współorganizatorem konkursu był Opolski Związek Rolników i Organizacji Społecznych, który ufundował 3 nagrody dla laureatów konkursu, a nagrodę specjalną za ekstra pierogi ufundował Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Łosiowie. Nagrody laureatom wręczały Pani Danuta Bajak – Prezes Zarządu OZRiOS w Opolu i p. Jadwiga Urbańska – przedstawiciel OODR w Łosiowie.
Następnym pierogowym konkursem był „Turniej lepienia pierogów na czas o Puchar Burmistrza Byczyny”. Patronat nad tym konkursem objął Burmistrz Byczyny, który ufundował puchar i nagrodę główną tej konkurencji. Pozostałe nagrody ufundowane były przez Starostwo Powiatowe w Kluczborku. Do tej konkurencji zgłosiły się również trzy drużyny, czyli KGW Miechowa, Dobiercice i Janówka. Mistrzyniami w lepieniu pierogów okazały się Panie z KGW Miechowa, na kolejnych miejscach uplasowały się KGW Janówka i KGW Dobiercice. Pierogi ulepione w tej konkurencji zostały ugotowane i przekazane do darmowej degustacji wszystkim uczestnikom festynu.

Trzeci konkurs pierogowy to „Mistrzostwo w jedzeniu pierogów” - patronat nad tym konkursem objął Pan Andrzej Maksym właściciel firmy „Makspol”, który ufundował nagrodę główną w tej konkurencji. Do konkursu zaproszono 3 osoby. Każdy uczestnik otrzymał po 30 pierogów, które miał zjeść w jak najkrótszym czasie, ale nie dłuższym niż 3 minuty. Jak się okazało żaden z uczestników nie zjadł, w tak krótkim czasie, tylu pierogów. Mistrzem w jedzeniu pierogów okazał się mieszkaniec naszej wsi Daniel Chemij, który zjadł 23 pierogi. Pozostali uczestnicy otrzymali jako nagrody pocieszenia.

W trakcie imprezy odbyły się również warsztaty klejenia pierogów, podczas których Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Miechowej uczyły chętnych artystycznego klejenia pierogów.

Jednym z wydarzeń Święta Pieroga było lepienie pieroga olbrzyma. W tym przedsięwzięciu udział wzięły członkinie Koła Gospodyń Wiejskich Miechowa przy współudziale uczestników festynu (ogółem 16 osób). Do lepienia pieroga zostało zużyte ok 35 kg mąki, 4 litry wody i 50 kg śliwek. W rezultacie powstał pieróg w wielkości 2,1x1m.

Podczas festynu mogliśmy posłuchać występów artystycznych przygotowanych przez młodych wykonawców tj. Sandrę Chemij, Igora Zawodnego oraz wokalistki ze studia Piosenki przy Ośrodku Kultury w Byczynie.
W czasie trwania imprezy zjedzonych zostało około 3 tys. pierogów przygotowanych przez KGW Miechowa.
 

Złota Kosa 2015

Już po raz XV  w Piątkowicach odbyła się "Złota Kosa" czyli Turniej Żniwowania Metodami Tradycyjnymi organizowana przez sołectwo Piątkowice, Urząd Gminy Łambinowice oraz Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Łambinowicach.
W Turnieju wzięło udział 10 drużyn, które rywalizowały niezmiennie w sześciu konkurencjach.
Jednym ze współorganizatorów imprezy był Opolski Związek Rolników i Organizacji Społecznych fundując nagrody w kategorii - prezentacja drużyny.
Wyniki poszczególnych konkurencji przedstawiają się następująco: :
· klasyfikacja drużynowa:
I miejsce (złota kosa) – Domaszkowice
II miejsce (srebrna kosa) – Korfantów
III miejsce (brązowa kosa) – Malerzowice Wielkie
IV miejsce – Niwnica
· prezencja drużyny (stroje, pojazdy, śpiew):
I miejsce – Niwnica
II miejsce – Jasienica Dona
III miejsce – Drogoszów
IV miejsce – Malerzowice Wielkie
Nagroda specjalna dla drużyny z Ukrainy
· żęcie sierpem:
I miejsce – Niwnica (Zbigniew Sypień)
II miejsce – Skałat - Ukraina (Mariia Hevchuk)
III miejsce – Korfantów (Maria Didyk)
· koszenie kosą:
I miejsce – Domaszkowice
II miejsce – Sowin
III miejsce – Korfantów
· młócenie cepem:
I miejsce – Skałat - Ukraina
II miejsce – Jasienica k. Bielska
III miejsce – Jasienica Dolna
· klepanie kosy:
I miejsce - Domaszkowice (Marian Butor)
II miejsce – Malerzowice Wielkie (Tomasz Lewandowski)
III miejsce – Drogoszów (Stanisław Majchrzak)

Zdjęcia z imprezy do obejrzenia w zakładce: GALERIA

Narada szkoleniowa w Byczynie

W dniu 17 czerwca br. w Byczynie odbyła się trzecia z cyklu narad szkoleniowych dla Kół Gospodyń Wiejskich z terenu powiatu kluczborskiego, namysłowskiego i oleskiego.
Zebrane przedstawicielki 12 Kół wzięły udział w szkoleniu z zakresu zasad prowadzenia dokumentacji merytorycznej oraz finansowo-księgowej Koła Gospodyń Wiejskich, które przybliżyła Pani Prezes Danuta Bajak.
W trakcie narady, odbyło się również tradycyjne spotkanie z przedstawicielami samorządów lokalnych oraz Lokalnych Grup Działania i organizacji pozarządowych prowadzących swoją działalność na terenie trzech powiatów. Wśród gości, którzy przyjęli nasze zaproszenie znaleźli się przedstawiciele: Starostwa Powiatowego w Oleśnie, Urzędu Miasta w Namysłowie, Urzędu Gminy w Wilkowie oraz Terenowych Zespołów Doradztwa Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.
Prezes Opolskiego Związku Pani Danuta Bajak zaprezentowała gościom zakres działalności prowadzonej przez Opolski Związek oraz przedstawiła zadania realizowane wspólnie z organizacjami członkowskimi z tego terenu. Podczas prezentacji zaapelowała do zgromadzonych przedstawicieli władz gmin o współpracę z organizacjami działającymi na ich terenie podkreślając, że działalność Kół Gospodyń Wiejskich, to także promocja potencjału społecznego całej gminy.

Podczas szkolenia przeprowadzony został również kolejny konkurs na najpiękniejszą „Ozdobę dla domu – na każdą okazję”. W konkursie zadeklarowało udział 11 Kół przygotowując swoje propozycję ozdoby domowej. Wśród prac znalazły się m.in. bogato zdobione świeczniki, kompozycje ręcznie wykonanych kwiatów, haftowane obrazy, dekoracje z drewna, a nawet zegar zdobiony ziarnami kawy.

Powołana przez Prezes Zarządu Komisja konkursowa przyznała następujące nagrody i wyróżnienia:
I miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich w Bukowiu i nagrodę - 3-półkowy wózek kelnerski,
II miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich w Krasowicach i nagrodę - 2-półkowy wózek kelnerski,
III miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich w Nowych Smarchowicach i nagrodę kociołek elektryczny do zupy.
Wszyscy pozostali uczestnicy otrzymali wyróżnienia równorzędne wyróżnienie, tj:
KGW Biskupice, KGW Brzeziny, KGW Chudoba, KGW Dobiercice, KGW Janówka, KGW Miechowa, KGW Roszkowice, KGW Skotnica.

Panie uczestniczące w spotkaniu Koła miały okazję zaprezentować swój kunszt kulinarny, częstując uczestników i gości zaproszonych tradycyjnymi potrawami.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestniczącym Kołom Gospodyń Wiejskich, a w szczególności Pani Prezes Byczyńskiego Związku Rolników i Organizacji Społecznych za zaangażowanie i pomoc w organizacji narady.

Zdjęcia z narady do zobaczenia w zakładce Galeria.

Narada szkoleniowa w Racławicach Śląskich

W dniu 06 maja br. w Wiejskim Domu Kultury w Racławicach Śląskich odbyła się kolejna narada szkoleniowa dla Kół Gospodyń Wiejskich.
Przedstawicielki 15 Kół z terenu powiatu prudnickiego i głubczyckiego uczestniczyły w szkoleniu z zakresu zarządzania działalnością Koła Gospodyń Wiejskich. Prowadząca drugie z cyklu szkoleń Pani Prezes Danuta Bajak przedstawiła zasady prowadzenia dokumentacji merytorycznej oraz finansowo-księgowej organizacji.

Po zakończeniu części szkoleniowej narady, odbyło się spotkanie z władzami samorządów lokalnych oraz parlamentu. Wśród gości znaleźli się: Poseł na Sejm Pani Janina Okrągły, Starosta Prudnicki  Pan Radosław Roszkowski, Burmistrz Głogówka Pan Andrzej Kałamarz, Wicestarosta Głubczycki Pani Anita Juchna oraz przedstawiciele Gminy Biała, Gminy Głogówek, Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Sołectwa Racławice Śląskie.
Prezes Opolskiego Związku Pani Danuta Bajak zaprezentowała gościom działalność Opolskiego Związku wraz z zadaniami realizowanymi wspólnie z organizacjami członkowskimi z terenu obu powiatów. Podczas prezentacji zaapelowała do Pani Poseł o uporządkowanie prawnego statusu Koła Gospodyń Wiejskich jako organizacji pozarządowej, natomiast zgromadzonych przedstawicieli władz gmin zachęcała ściślejszej współpracy z organizacjami działającymi na ich terenie podkreślając, że działalność Kół Gospodyń Wiejskich, to także promocja aktywności społecznej całej gminy.

W trakcie trwania szkolenia przeprowadzony został konkurs na najpiękniejszą „Ozdobę dla domu – na każdą okazję”. W konkursie wzięło udział 8 Kół prezentując swoje propozycję ozdoby domowej.
Komisja konkursowa przyznała następujące nagrody i wyróżnienia:

I miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich w Kazimierzu i nagrodę - 3-półkowy wózek kelnerski,

II miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich w Pomorzowicach i nagrodę - 2-półkowy wózek kelnerski,

III miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich w Zawiszycach i nagrodę kociołek elektryczny do zupy.

Wszyscy pozostali uczestnicy otrzymali wyróżnienia i 2-litrowe termosy do kawy, tj: KGW Dzierżysław, KGW Laskowice, KGW Lewice, KGW Lubrza, KGW Nowa Cerewia.

Wszystkie uczestniczące w spotkaniu Koła zaprezentowały również swój kunszt kulinarny, częstując uczestników i gości zaproszonych przygotowanym poczęstunkiem.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestniczącym Kołom Gospodyń Wiejskich, a w szczególności przedstawicielkom Samodzielnego Koła Gospodyń Wiejskich w Racławicach Śląskich za pomoc w organizacji narady.

Zdjęcia ze spotkania do zobaczenie w zakładce Galeria.

Komunikat ARR w sprawie zmiany stawki dopłat do materiału siewnego

Agencja Rynku Rolnego informuje, że w dniu 7 kwietnia 2015 r. zostało opublikowane rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 20 marca 2015 r. w sprawie stawek dopłat do 1 ha powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany (Dz. U. 2015 r., poz. 485).

W związku z powyższym, od dnia 22.04.2015 r. stawki dopłat do 1 ha powierzchni, na której wysiano/wysadzono materiał siewny będą wynosiły:
    -   80 zł – zboża, mieszanki zbożowe i pastewne,
    - 130 zł – rośliny strączkowe,
    - 400 zł – ziemniaki.

Decyzje wydane od dnia 22.04.2015 r. będą przyznawały dopłaty wyliczone na podstawie ww. nowych, niższych stawek. Data wpływu wniosku nie ma w tym przypadku zastosowania, z zastrzeżeniem zachowania terminu art. 35 kpa.

Nada szkoleniowa i spotkanie wielkanocne w Nysie

W dniu 25 marca w Hotelu Europejskim w Nysie odbyła się narada szkoleniowa dla Kół Gospodyń Wiejskich działających na terenie powiatu nyskiego.
W trakcie szkolenia uczestniczki z 21 Kół miały okazję rozszerzyć swoją wiedzę z zakresu zarządzania działalnością koła gospodyń wiejskich, prowadzenia dokumentacji organizacji oraz prowadzenia dokumentacji finansowej. Prowadząca szkolenie Pani Prezes Danuta Bajak podkreśliła, jak istotne dla działalności organizacji pozarządowych, jakimi są KGW, jest rzetelne i zgodne z obowiązującymi przepisami prowadzenie dokumentacji, w szczególności księgowo-rozliczeniowej.

Przy okazji organizacji narady, w związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi, odbyło się również spotkanie organizacji zrzeszonych z terenu powiatu nyskiego z przedstawicielami samorządu województwa oraz władzami samorządów lokalnych. Wśród gości zaproszonych znaleźli się: Wicemarszałek Województwa Pan Antoni Konopka, Burmistrz Korfantowa Pan Janusz Wójcik, Z-ca Burmistrza Nysy Pan Piotr Bobak, Wójt Gminy Skoroszyce Pani Barbara Dybczak, Dyrektor Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Pan Henryk Zamojski, Prezes LGD Nyskiego Księstwa Jezior i Gór Pani Danuta Kruszelnicka-Majnusz, przedstawiciele Urzędów Gmin Łambinowice, Paczków oraz Starostwa Powiatowego w Nysie.
W czasie trwania biesiady Prezes Opolskiego Związku Pani Danuta Bajak zaprezentowała gościom działalność Opolskiego Związku, ze szczególnym uwzględnieniem zadań realizowanych we współpracy z organizacjami z terenu powiatu nyskiego. Podczas prezentacji zachęcała zgromadzonych przedstawicieli poszczególnych gmin do nawiązania współpracy, bądź ściślejszej współpracy z organizacjami działającymi na ich terenie. Pani Prezes podkreśliła, że promocja działalności Kół Gospodyń Wiejskich, to nie tylko promocja ich indywidualnych osiągnięć, ale także gminy, na terenie której działają.

Podczas biesiady przeprowadzony został konkurs na najpiękniejszą „Ozdobę Wielkanocną”. W konkursie wzięło udział 18 Kół prezentując swoje świąteczne dekoracje, stroiki, pisanki i palmy.
Komisja konkursowa przyznała następujące nagrody i wyróżnienia:
I miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich w Nowym Lesie i nagrodę -   3-półkowy wózek kelnerski,
II miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich w Piątkowicach i nagrodę -  2-półkowy wózek kelnerski,
III miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich w Sidzinie i nagrodę kociołek elektryczny do zupy.

Wszyscy pozostali uczestnicy otrzymali wyróżnienia i 2-litrowe termosy do kawy, tj: KGW Domaszkowice, KGW Gryżów, KGW Kamienica, KGW Giełczyce, KGW Kozielno, KGW Maciejowice, KGW Makowice, KGW Nowy Świętów, KGW Polski Świętów, KGW Przełęk, KGW Skoroszyce, KGW Ścinawa Mała, KGW Wierzbięcice, KGW Wilamowice, KGW Zwanowice.

Wszystkie uczestniczące w spotkaniu Koła miały możliwość zaprezentowania swojego talentu kulinarnego, serwując przywiezione potrawy świąteczne.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestniczącym Kołom Gospodyń wiejskich za zaangażowanie i przygotowanie pysznych potraw do degustacji.

Zdjęcia ze spotkania do zobaczenie w zakładce Galeria.

Konkurs "Torty na każdą okazję"

W dniu 05.03.2015 r. w trakcie Podsumowaniu działalności za rok 2014 OODR Terenowego Zespołu Doradztwa w Głubczycach przy współpracy Opolskiego Związku Rolników i Organizacji Społecznych zorganizowany został konkurs kulinarny „Torty na każdą okazję”. W konkursie wzięły udział koła gospodyń wiejskich oraz stowarzyszenia kobiece działające na terenie powiatu głubczyckiego.
Komisja konkursowa w składzie:
Renata Wojas – Kierownik działu Wiejskiego Gospodarstwa Domowego i Agroturystyki,
Barbara Woś – Z-ca Dyrektora Instytutu Turystyki i Rekreacji Politechniki Opolskiej,
Katarzyna Bernacka - pracownik Opolskiego Związku Rolników i Organizacji Społecznych
Paweł Przytuła – Główny specjalista ds. rolnych TZD w Głubczycach
wyłoniła laureatów konkursu:

I miejsce – zajęło Koło Gospodyń Wiejskich Pomorzowice,
II miejsce – zajęło Stowarzyszenie Włodzienin,
III miejsce – zajęło Koło Gospodyń Wiejskich Lewice.

Pozostali uczestnicy otrzymali równorzędne wyróżnienia, a byli to:
Koło Gospodyń Wiejskich Nowa Cerekwia,
Koło Gospodyń Wiejskich Zawiszyce,
Stowarzyszenie Miłośników Sułkowa
Koło Gospodyń Wiejskich Nowa Wieś.


Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody rzeczowe, które zostały ufundowane przez OZRiOS w Opolu oraz OODR w Łosiowie.

Konkurs kulinarny "Karnawałowe Przysmaki 2015"

W dniu 12.02.2015 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Lubrzy w ramach podsumowania działalności za rok 2014 OODR TZD w Prudniku odbył się konkurs kulinarny „Karnawałowe Przysmaki 2015”. W konkursie wzięło udział 7 organizacji kobiecych działających na terenie powiatu prudnickiego, w tym 4 Koła Gospodyń Wiejskich.

W tym roku komisja konkursowa najwyżej nagrodziła następujące organizacje:
I nagrodę otrzymało KGW Czyżowice za „Królika w śmietanie”,
II nagrodę otrzymało Stowarzyszenie Odnowa Wsi w Trzebinie za "Kaczka Dziwaczka",
III nagrodę otrzymało Sołectwo Radostynia za „Kibinki”.


Pozostali uczestnicy konkursu: SKGW Chrzelice, KGW Lubrza, KGW Kazimierz, Stowarzyszenie „Szybowiak” Szybowice otrzymali wyróżnienia.

STANOWISKO POROZUMIENIA ROLNIKÓW OPOLSZCZYZNY z dn. 04.02.2015

Poniżej prezentujemy Stanowisko Porozumienia Rolników Opolszczyzny z dnia 04.02.2015 roku:

STANOWISKO
POROZUMIENIA ROLNIKÓW OPOLSZCZYZNY
z dnia 04 lutego 2015r.


Organizacje rolnicze skupione w Porozumieniu Rolników Opolszczyzny w składzie:

  • Izba Rolnicza w Opolu,
  • Opolski Związek Rewizyjny RSP w Opolu,
  • Związek Śląskich Rolników,
  • Opolski Związek Rolników i Organizacji Społecznych w Opolu,
  • Opolski Związek Producentów Rolnych w Opolu, 

wyrażają niezadowolenie z aktualnie prowadzonej polityki rolnej Państwa, czego skutkiem jest pogarszająca się sytuacja poszczególnych branż.

Przedstawiane przez nas w sposób cywilizowany wnioski i propozycje rozwiązań nie są brane pod uwagę i były ignorowane. Przykładem może być problem szkód łowieckich, zgłaszanych przez Izbę Rolniczą w Opolu od wielu lat w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W związku z tym domagamy się stałych spotkań w tematycznych grupach branżowych, w celu przedstawienia problemów i ich rozwiązań. Wskazane jest oddelegowanie z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi stałych osób do udziału w tych spotkaniach.

Jednym z problemów nurtujących środowisko rolnicze Opolszczyzny jest podejście ARiMR, która staje się instytucją policyjną wobec rolników, a powinna być Agencją restrukturyzującą i modernizującą rolnictwo.

Ponadto nadmierna ilość inspekcji i kontroli oraz ich nadgorliwość utrudnia normalne funkcjonowanie rolnika i w tak trudnych warunkach.

II Konkurs kulinarny "Potrawa Regionalna" w Nysie

W dniu 29 lutego 2015 roku podczas Podsumowania Działalności Terowego Zespołu Doradztwa w Nysie Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego odbyła się druga edycja konkursu kulinarnego „Potrawa Regionalna”. W konkursie, który na stałe wpisał się do kalendarza imprez kulinarnych, wzięło udział dziewięć Kół Gospodyń Wiejskich z terenu powiatu nyskiego.

Komisja konkursowa w składzie:
• Jacek Tarnowski – Starostwo Powiatowe w Nysie,
• Władysław Krysowaty – Spółdzielnia Handlowo-Usługowa „Rolnik”,
• Maria Skarbek-Kluska – Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie,
• Renata Huk – Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Łosiowie,
• Katarzyna Bernacka – Opolski Związek Rolników i Organizacji Społecznych,
po degustacji wszystkich potraw konkursowych postanowiła przyznać:

  I  miejsce - KGW Domaszkowice za żeberka nadziewane serem,
 II  miejsce - KGW Ścinawa Mała za kartacze,
III miejsce - KGW Zwanowice za świąteczną zupę fasolową z wędzoną śliwką,
IV miejsce - KGW Kępnica, KGW Gryżów, KGW Kałków, KGW Kamienica, KGW Piątkowice,KGW Makowice.

Uczestnicy konkursu otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez: Opolski Związek Rolników i Organizacji Społecznych, Starostwo Powiatowe w Nysie, Spółdzielnię Handlowo-Usługową Rolnik oraz Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Łosiowie.

Herody 2015

W dniach 17-18 stycznia w Lewinie Brzeskim już po raz 30 wybrano najlepszych kolędników w województwie podczas  Przeglądu Zespołów Kolędniczych "HERODY 2015". Opolski Związek również w tym roku wsparł Miejsko-Gminny Dom Kultury w Lewinie Brzeskim w organizacji tej wspaniałej imprezy.

Komisja konkursowa wyłoniła nastęujących  laureatów:,

kategoria zespołów dorosłych:


I miesce i BERŁO HERODA - Zespół Teatralny "Faska" z Piotrówki

II miejsce - Teatr Tradycja z Zespołu Szkół Mechanicznych w Głubczycach

III miejsce - Zespół Kolędniczy "LR" z Lewina Brzeskiego

Wyróżnienia: Zespół "Bliżej Siebie" z Zakładu Karnego w Sierakowie Śląskim oraz zespół "Tradycja" z Rozmierzy

kategoria zespołów dziecięcych:

I miejsce i BERŁO HERODA -  "Diabelskie Aniołki" z PSP w Mąkoszycach,

II miejsce - "Jemiołki" z Jemielnicy,

III miejsce - "Kolędziołki" z PSP w Kałkowie oraz Koło Teatralne PG w Kolonowskim,

Wyróżnienia: Zespół PSP w Lewinie Brzeskim oraz Zespół "Gwiazdy Tomasza" z PG w Lewinie Brzeskim.

Z okazji jubileuszu organizator wręczył najbardziej zasłużonym dla Herodów osobom oraz firmom pamątkowe statuetki i nadał im tytuły kolędników 30-lecia.
Zostali nimi: Marszałek Województwa Opolskiego, Zespół Faska z Piotrówki, Danuta Bajak - Prezes Opolskiego Związku Rolników i Organizacji Rolniczych w Opolu), Andrzej Grabny, Leszek Fornal,   prof. Teresa Smolińska, Tadeusz Monkiewicz, Bank Spółdzielczy Grodków-Łosiów, RSP Wydrowice, Halina Lewczak, Adam Ciepichał, Zdzisław Bartoszek, Nadleśnictwo Opole, Barbara Winiarska i Edward Podolski.

Zwycięzcom i wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!
 

Biesiada Bożonarodzeniowa 2014

W dniu 10.12.2014 r. na terenie jednostki Wojskowej w Brzegu odbyła się coroczna Biesiada Bożonarodzeniowa. Impreza zorganizowana została przez Krajową Federację Hodowców Drobiu i Producentów Jaj, 1 Brzeski Pułk Saperów im. Tadeusza Kościuszki przy współpracy z Opolskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Łosiowie oraz Opolskim Towarzystwem Społeczno Kulturalnym „Teraz Wieś”.

W trakcie biesiady odbył się konkurs kulinarny pn. „Świąteczny Kurczak”, do którego przystąpiło, aż 25 organizacji społecznych z całego województwa opolskiego, w tym 12 Kół Gospodyń Wiejskich zrzeszonych w Opolski Związku Rolników i Organizacji Społecznych. Konkurs miał wyłonić najsmaczniejszą potrawę z kurczaka na świąteczny stół. Komisja konkursowa powołana przez organizatorów wyłoniła zwycięzców, którymi zostali:

I miejsce – Związek Śląskich Kobiet Wiejskich w Strzeleczkach,
II miejsce - Koło Gospodyń Wiejskich w Kępnicy
III miejsce - Koło Gospodyń Wiejskich w Ścinawie Małej.


Pozostali uczestnicy zostali wyróżnieni nagrodami rzeczowymi za udział w konkursie, a byli to:
Koło Gospodyń Wiejskich Lewice, Stowarzyszenie Miłośników Sułkowa, Koło Gospodyń Wiejskich Zawiszyce, Koło Gospodyń Wiejskich Nowa Cerekwia, Związek Śląskich Kobiet Wiejskich Ucieszków, Gospodarstwo Agroturystyczne Krystyna Henzel, Koło Gospodyń Wiejskich Miechowa, Koło Gospodyń Wiejskich Proślice, Koło Gospodyń Wiejskich Roszkowice, Związek Śląskich Kobiet Wiejskich w Walcach, Związek Śląskich Kobiet Wiejskich w Kórnicy, Koło Gospodyń Wiejskich Nowe Smarchowice, Sołectwo Idzikowiece, Koło Gospodyń Wiejskich Kamienica, Koło Gospodyń Wiejskich Makowice, Samodzielne Koło Gospodyń Wiejskich w Karłowicach, Kobiety z Węgier, Koło Gospodyń Wiejskich Radostynia, Związek Śląskich Kobiet Wiejskich w Dolnej, Stowarzyszenie Wsi Siedlec, Sołectwo Bobrowa, Koło Gospodyń Wiejskich Brzeziny.

Wszystkie nagrody były sfinansowane ze środków Funduszu Promocji Mięsa Drobiowego. Dodatkowe nagrody zostały sfinansowane przez Opolski Związek Rolników i Organizacji Społecznych ( dla wszystkich 12 KGW zrzeszonych w Związku), Bank Spółdzielczy w Oławie oraz Nadleśnictwo w Brzegu.

Największą atrakcją tegorocznej biesiady był przepiękny półtoragodzinny koncert Ani Wyszkoni. 

Konferencja "Samowychowanie do dojrzałej dorosłości"

W dniu 6 listopada 2014 roku odbyła się konferencja popularno-naukowa „Samowychowanie do dojrzałej dorosłości” zorganizowana przez Wydział Pedagogiczny Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu oraz Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Opolu.
Opolski Związek został zaproszony do współpracy, w ramach której zaprezentowany został dorobek Kół Gospodyń Wiejskich na przykładzie działalności Byczyńskiego Związku Rolników i Organizacji Społecznych.
W trakcie konferencji Pani Prezes Danuta Bajak przybliżyła uczestnikom zagadnienie „Koła Gospodyń Wiejskich jako ośrodek aktywizacji i międzypokoleniowej współpracy” jako doskonały przykład współdziałania bez względu na wiek, a przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich z gminy Byczyna zaprezentowały swoje prace rękodzielnicze oraz kunszt kulinarny, zapraszając wszystkich uczestników na słodki poczęstunek. 

II Święto Plonów w Muzeum Wsi Opolskiej

W dniu 28.09.2014 roku na terenie Muzeum Wsi Opolskiej odbyło się II Święto Plonów – Targi Miodów.
Program imprezy obejmował:
• otwarcie wystawy fotograficznej „Zatrzymany czas”,
• występy zespołów folklorystycznych,
• korowód dożynkowy w wykonaniu zespołów folklorystycznych oraz pracowników Muzeum,
• nabożeństwo z symbolicznym poświęceniem plonów,
• ogłoszenie wyników III Wojewódzkiego Konkursu Malowania Porcelany,
• otwarcie wystawy Sekcji Plastycznej AKWARELE,
• pokazy i prezentacje tradycyjnego rzemiosła i rękodzieła artystycznego: kowalstwa, rzeźby w drewnie, wyplatania koszy wiklinowych, garncarstwa, haftu krzyżykowego, drewnianych łyżek, tkania na krosnach i przędzenia na kołowrotku, obróbki lnu,
• gry i zabawy dla najmłodszych,
• wypiek chleba’
• pokazy kulinarne na zabytkowych piecach tj. gotowanie żurku, smażenie placków, konfitur itp.
• pieczenie ziemniaków w popiele oraz smażenie kiełbasek w ogniu.

W ramach współorganizacji imprezy Opolski Związek wypożyczył od swoich organizacji członkowskich trzy korony żniwne oraz jedną pracę plastyczną, które zostały zaprezentowane zwiedzającym:
• Koronę ziarnkową wykonaną w 2014 roku przez Koło Gospodyń Wiejskich w Kępnicy,
• Koronę kłosową wykonaną w 2014 roku przez Koło Gospodyń Wiejskich w Ścinawie Małej,
• Koronę ziarnkową wykonaną w 2010 roku przez Koło Gospodyń Wiejskich w Kazimierzu,
• Dożynkową pracę plastyczną „Młyn” wykonaną w 2014 roku przez Koło Gospodyń Wiejskich w Nowym Lesie.
W ramach zawartej umowy Opolski Związek zorganizował również występ dwóch zespołów ludowych działających przy Kołach Gospodyń Wiejskich: Sasanka z Domaszkowic i chóru ZGODA z Chrzelic, które zaprezentowały swoje umiejętności wokalne na scenie „Pod wiatrakami”.

Z ramienia Opolskiego Związku w uroczystości wzięło udział 67 osób, mi.in.: Prezes Zarządu – Danuta Bajak, Członkowie Rady – Danuta Szałacka, Irena Lesiak, Iwona Gęsiewicz, Teresa Tarach, Anna Słowiak.
Delegacja Opolskiego Związku uczestniczyła w korowodzie dożynkowych oraz nabożeństwie dziękczynnym.

Konkurs kiszenia kapusty w Makowicach

W dniu 27.09.2014 w Makowicach Panie z Koła Gospodyń Wiejskich "Mak" zorganizowały tradycyjny swój Konkurs kiszenia kapusty metodą tradycyjną.

W siódmej już edycji imprezy wzięło udział osiem organizacji kobiecych, działających na terenie powiatu nyskiego oraz panie z bliźniaczej miejscowości Skoroszyce z Czech. Uczestniczki musiały w jak najszybszym czasie poszatkować określoną ilość kapusty dodając marchew i przyprawy, a następnie ukisić ją wyciskając jak największą ilość soku. Dodatkowe zadanie polegało na przygotowaniu występu artystycznego z kapustą jako motywem przewodnim.
Komisja w składzie: Marta Tarczyńska – Dyrektor Ośrodka Kultury w Skoroszycach, Katarzyna Bernacka - OZRIOS oraz Danuta Szałacka - OZRiOS czuwała na przebiegiem konkursu przyznając następujące miejsca:

I miejsce KGW Sidzina – nagroda rzeczowa 500 zł,
II miejsce Stowarzyszenie KGW Makowice – nagroda rzeczowa 400 zł,
III miejsce KGW Piątkowice – nagroda rzeczowa 300 zł.

Pozostałym uczestniczącym drużynom przyznano wyróżnienia i nagrody w kwocie 200 zł.
Opolski Związek wsparł merytorycznie organizację imprezy.

Impreza była współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach działania „Wdrażania lokalnych strategii rozwoju” objętego PROW na lata 2007-2013.

Dożynki Wojewódzkie 2014 - Stare Siołkowice

W niedzielę 7 września 2014 roku w Starych Siołkowicach odbyły się Dożynki Wojewódzkie 2014. Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się od mszy św. w kościele p.w. Św. Michała Archanioła w Starych Siołkowicach. Liturgii dziękczynnej za zebrane plony przewodniczył ks. bp. Paweł Stobrawa.
Po mszy spod kościoła wyruszył dożynkowy korowód, w którym wzięła udział delegacja Opolskiego Związku z dożynkową pracą plastyczną przygotowaną przez członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Nowym Lesie.
Podczas gali dożynkowej delegacja Związku na czele z Prezes Zarządu Danutą Bajak wręczyła chleb dożynkowy Marszałkowi Województwa, natomiast Wojewodzie Opolskiemu, Staroście Opolskiemu i Wójtowi Popielowa dary w postaci koszy owoców i specjalnie na tą okazję przygotowanych przetworów oraz słodkości.
Gościem specjalnym tegorocznych dożynek wojewódzkich był Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marek Sawicki.
Miło nam poinformować, że praca plastyczna „Młyn” Koła Gospodyń Wiejskich w Nowym Lesie zdobyła pierwszą nagrodę w konkursie Koron i Wieńców Dożynkowych w kategorii praca plastyczna.
Natomiast w kategorii koron kłosowo-ziarnkowych wygrała korona z sołectwa Krośnica w gminie Izbicko, która pojedzie na tegoroczne Dożynki Prezydenckie do Spały jako reprezentacja naszego województwa. W kategorii koron ziarnkowych pierwsze miejsce przyznano koronie wykonanej przez mieszkańców sołectwa Żywocie, gmina Krapkowice.
W trakcie imprezy na scenie się czas umilali liczni artyści i zespoły. Atrakcją wieczoru był występ zespołu Czerwone Gitary.

Dożynki Powiatowo-Gminne w Otmuchowie

W dniu 24.08.2014 Opolskie Związek Rolników był współorganizatorem konkursu koron i wieńców dożynkowych podczas Dożynek Powiatowo-Gminnych w Otmuchowie.
W trudnych warunkach atmosferycznych komisja konkursowa, w składzie której znalazła się Przewodnicząca Rady Opolskiego Związku Pani Wiesława Nowakowska dokonała oceny zgłoszonych do konkursu koron żniwnych. Komisja wysoko oceniła kunszt oraz estetykę prezentowanych koron żniwnych i w oparciu o ustalone kryteria przyznała bony towarowe na łączną kwotę 3 000 zł ufundowane przez Starostę Nyskiego oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez Opolski Związek Rolników i Organizacji Społecznych oraz Izbę Rolniczą w Opolu dla lauratów:

1. miejsce – Gmina Korfantów - Sołectwo Puszyna

2. miejsce – Gmina Głuchołazy  - Koło Gospodyń Wiejskich Nowy Las

3. miejsce – Gmina Kamiennik -  Koło Gospodyń Wiejskich Szklary
                    Gmina Pakosławice -  Sołectwo Reńska Wieś
                    Gmina Skoroszyce  - Sołectwo Czarnolas
                    Gmina Otmuchów  - Sołectwo Nadziejów
                    Gmina Paczków -  Sołectwo Ścibórz
                    Gmina Łambinowice - Sołectwo Mańkowice.

Nagrodę w imieniu Związku wręczyła Pani Prezes Danuta Bajak. 

Święto Pieroga w Miechowej

W dniu 17 sierpnia Opolski Związek wspólnie z Kołem Gospodyń Wiejskich w Miechowej i Byczyńskim Związkiem Rolników i Organizacji Społecznych współorganizował Konkurs na Najsmaczniejsze Pierogi.
Komisja konkursowa po degustacji najróżniejszych smaków przygotowanych pierogów miała spory dylemat. Wśród zgłoszonych do konkursu tradycyjnych pierogów ruskich, z kapusta i grzybami oraz z mięsem znalazły się również pierogi leniwe na słodko, ze śliwkami, z dynią. Jednak regulamin był nieugięty i Komisja postanowiła przyznać następujące miejsca:
I   miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich Roszkowice
II  miejsce – Koło Gospodyń wiejskich Chudoba oraz Stowarzyszenie Jaśkowice
III miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich Dobiercice, Koło Gospodyń Wiejskich Miechowa oraz Koło Gospodyń Wiejskich Janówka

Dożynki Zamkowe w Javorniku

W dniu 25.07.2014 Opolski Związek Rolników i Organizacji Społecznych zawarł z Zamkiem Jansky Vrch (Javornik – Czechy) umowę o stałej współpracy w realizacji wspólnych celów statutowych.

W ramach tej umowy Opolski Związek został współorganizatorem Dożynek Zamkowych w Javorniku, które obyły się 16.08.2014 roku.
Do współpracy zaproszono cztery Koła Gospodyń Wiejskich, którym Związek powierzył przygotowanie degustacji tradycyjnych polskich potraw:

  • KGW Nowy Las – przygotowało pierogi pieczone z kapustę i grzybami wg tradycyjnego przepisu kresowego, tradycyjny barszcz czerwony, leczo z wykorzystaniem ekologicznych warzyw z ogródków przydomowych, ciasto domowe, chleb z domowego ze smalcem i ogórkiem małosolnym.
  • KGW Piątkowice – przygotowało bigos, pierogi ruskie oraz 3 rodzaje ciasta tradycyjnego,
  • KGW Kamienica – zaserwowało swój nagrodzony przysmak książęcy oraz 3 rodzaje ciasta,
  • KGW Chrzelice – przygotowało gulasz grzeszny, tradycyjne paszteciki z kapustą i grzybami oraz buchty góralskie.

Oprócz pysznego jedzenia Koła Gospodyń Wiejskich przywiozły ze sobą korony żniwne, dożynkowe prace plastyczne oraz tradycyjne ozdoby i akcesoria dożynkowe, które budziły zainteresowanie podziw szczególnie wśród czeskich uczestników imprezy.
Na zaproszenie Opolskiego Związku w imprezie udział wzięli m.in. Członek Zarządu Województwa Opolskiego – Antoni Konopka, Wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa – Teresa Karol oraz liczna grupa mieszkańców okolic Paczkowa, Otmuchowa, Nysy i Głuchołaz.

Relacja z imprezy ukazała się w programach Kurier Opolski oraz Nasza Wieś na antenie TVP Opole.

Złota Kosa 2014

26 lipca 2014 r. w Piątkowicach odbył się XIV Turniej Żniwowania Metodami Tradycyjnymi „Złota kosa 2014”. Opolski Związek Rolników jako współorganizator imprezy ufundował nagrody rzeczowe w kategorii prezentacja drużyny, które wręczyła Pani Prezes Zarządu Danuta Bajak.

W Turnieju uczestniczyło 10 drużyn: Skałat (Ukraina), Jasienica koło Bielska, Wierzbie, Domaszkowice, Sowin, Niwnica, Skoroszyce, Budzieszowice i Piątkowice - 2 drużyny.

Wyniki Turnieju:

• klasyfikacja drużynowa:
I miejsce (złota kosa) - Piątkowice I
II miejsce (srebrna kosa) - Niwnica
III miejsce (brązowa kosa) - Jasienica k. Bielska
IV miejsce - Domaszkowice

• prezencja drużyny (stroje, pojazdy, śpiew):
I miejsce - Niwnica
II miejsce - Skoroszyce
III miejsce - Piątkowice
IV miejsce - Domaszkowice
Nagroda specjalna dla drużyny z Ukrainy

• żęcie sierpem:
I miejsce - Piątkowice I (Kazimiera Hołodniak)
II miejsce - Jasienica k. Bielska (Maria Bury)
III miejsce - Domaszkowice (Izabela Biernat)

• koszenie kosą:
I miejsce - Niwnica (Stanisław Piwowarczyk, Janusz Zalewski, Marian Szotek)
II miejsce - Piątkowice I (Konstanty Biernacki, Kazimiera Hołodniak, Stanisław Maduzia)
III miejsce - Domaszkowice (Marian Butor, Ewa Wysk, Maria Lutecka)

• młócenie cepem:
I miejsce - Wierzbie (Wiesław Zagwocki, Adam Kuź)
II miejsce - Budzieszowice (Marek Kreżel, Jan Marszczowski)
III miejsce - Jasienica k. Bielska (Mieczysław Bury, Franciszek Marekwica)

• klepanie kosy:
I miejsce - Jasienica koło Bielska (Bronisław Szalbot)
II miejsce - Piątkowice I (Konstanty Biernacki)
III miejsce - Skoroszyce (Józef Polnik) 

KOMUNIKAT KRUS dotyczący zgłaszania wypadków w rolnictwie

Zgłaszanie wypadków

Szanowni Rolnicy

Jeżeli zdarzy się wypadek przy pracy rolniczej, należy go zgłosić do najbliższej Placówki Terenowej lub Oddziału Kasy jak najwcześniej, bez zbędnej zwłoki. Zgłoszenia wypadku może dokonać poszkodowany lub inna osoba, osobiście, za pośrednictwem poczty, telefonicznie lub pocztą elektroniczną.
Upoważniony pracownik KRUS jest zobowiązany do ustalenia przyczyn i wszystkich okoliczności wypadku poprzez :
• dokonanie oględzin miejsca i przedmiotów związanych z wypadkiem
• przeprowadzenie postępowania dowodowego na podstawie zeznań poszkodowanego i świadków.
W toku postępowania dowodowego ustala się też, czy zaistniała zwłoka w zgłoszeniu wypadku. Konsekwencje niedopełnienia tego obowiązku bierze się pod uwagę przy ustalaniu okoliczności i przyczyn wypadku, które mogą mieć wpływ na odmowę przyznania odszkodowania. Zgłoszenie wypadku w jak najkrótszym terminie leży, więc w interesie poszkodowanego.
Wszelkich informacji można uzyskać na szkoleniach w zakresie bhp organizowanych przez KRUS, w najbliższej Placówce Terenowej lub Oddziale Regionalnym KRUS oraz na stronie internetowej www.krus.gov.pl.

Jan Krzesiński
Dyrektor
OR KRUS w Opolu

Konkurs "Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów"

Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego oraz Marszałek Województwa Opolskiego we współpracy z Opolskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Łosiowie ogłaszają XIV edycję Konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”.

Celem Konkursu jest identyfikacja i promocja tradycyjnej, regionalnej żywności oraz upowszechnianie wiedzy o niej. Tegoroczna edycja konkursu zostanie przeprowadzona w dwóch kategoriach: na najlepszy regionalny produkt żywnościowy oraz najlepszą potrawę regionalną.

Finał Konkursu odbędzie się w dniu 27 lipca 2014 r. podczas IX Festiwalu Folklorystycznego w Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu.

Regulaminy i karty zgłoszeniowe znajdują się w załączeniu, a także dostępne są na stronach: www.odnowawsi.eu , www.oodr.pl , www.muzeumwsiopolskiej.pl , www.ksow.pl

Dokumentację należy przesłać lub dostarczyć do Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Łosiowie w nieprzekraczalnym terminie do dnia 27 czerwca 2014 r. do godziny 15.00 (liczy się data i godzina dostarczenia zgłoszenia do siedziby) z dopiskiem „Konkurs Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów” na adres:

Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Łosiowie:
ul. Główna 1, 49-330 Łosiów,
tel. 077 412 53 27 wew. 259, 260, 261 

XI Wojewódzkie Dni Kultury Kresowej w Kędzierzynie-Koźlu

W dniu 08.06.2014 roku na mocy Porozumienia zwartego ze Stowarzyszeniem Kresowian z Kędzierzyna Koźla Opolski Związek Rolników i Organizacji Społecznych został współorganizatorem drugiego dnia XI Wojewódzkich Dni Kultury Kresowej w Kędzierzynie-Koźlu. Uroczystości odbyły się na plenerowej scenie przygotowanej w Parku Pojednania.
W ramach współorganizacji imprezy Opolski Związek zorganizował występ chóru „Zgoda” działającego przy Samodzielnym Kole Gospodyń Wiejskich w Chrzelicach oraz zespołu „Ta-joj” z Lewina Brzeskiego. Zespoły zaprezentowały się oczywiście w repertuarze kresowym.
W trakcie trwania uroczystości na zaproszenie Opolskiego Związku prof. Stanisław Sławomir Nicieja spotkał się ze swoimi czytelnikami w ramach spotkania autorskiego i promocji cyklu książek „Kresowa Atlantyda”.

Opolski Związek przygotował dla wszystkich uczestników imprezy jarmark potraw kresowych i rękodzieła artystycznego prezentowanych przez 10 Kół Gospodyń Wiejskich.
Specjalnie z myślą o Koła Gospodyń Wiejskich zorganizowany został konkurs kulinarny pod hasłem „Potrawa Kresowa”. Zgodnie z Regulaminem konkursu przygotowanym przez Opolski Związek Koła przygotowały po jednej potrawie, którą oceniła komisja konkursowa w składzie: Albin Zimowska-Podyma – OODR TZD w Kędzierzynie Koźlu, Kazimierz Nagórzański – Rada OZRiOS, Beata Kaczyńska-Pogwizd – UM Kędzierzyn Koźle, Mieczysław Habuda – Stowarzyszenie Kresowian, Teresa Gibas – Stowarzyszenie Kresowian.

Komisja konkursowa po degustacji wszystkich potraw i burzliwej dyskusji ustaliła następujący werdykt:
I. Miejsce – Samodzielne Koło Gospodyń Wiejskich w Chrzelicach
II. Miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich w Kępnicy
III. Miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich w Piątkowicach

Pozostałych 7 KGW tj.: Wilamowice, Kamienica, Nowy Świętów, Karłowice, Zawiszyce, Gryżów i Ścinawa Mała otrzymały równorzędne wyróżnienia. Wszystkie Koła biorące udział w konkursie otrzymały nagrody rzeczowe i statuetki ufundowane przez Opolski Związek Rolników.

Na zakończenie imprezy Pani Prezes Danuta Bajak w imieniu Opolskiego Związku Rolników uhonorowała Stowarzyszenie Kresowian z okazji 25-lecia działalności, wręczając pamiątkową statuetkę i drobne upominki, życząc aby kolejne lata działalności owocowały satysfakcją współmierną do dokonań w ocaleniu Kresów od zapomnienia.

Opolski Związek podczas trwania imprezy zapewnił poczęstunek dla wszystkich występujących zespołów oraz gości zaproszonych przygotowany przez Samodzielne Koło Gospodyń Wiejskich w Chrzelicach.

Jubileusz 40-lecia działalności Spółdzielni Usług Rolniczych w Nysie z/s w Niwnicy

W dniu 30.05.2014 podczas Wanego Zgromadzenia odbyła się uroczystość 40-lecia działalności Spółdzielni Usług  Rolniczych w Nysie z/s w Niwnicy.

Z okazji Jubileuszu Pani Prezes Danuta Bajak wręczyła na ręce Pana Prezesa Stanisława Czepiela pamiątkowy tablet z podziękowaniem za dotychczasową aktywnę współpracę na środowiska i rozwoju opolskiej wsi oraz z życzeniami dalszych sukcesów i rozwoju działalności.

Jubileusz 10-lecia działalności Byczyńskiego Związku Rolników i Organizacji Społecznych

W dniu 28 maja Byczyński Związek Rolników i Organizacji Społecznych obchodził Jubileusz 10-lecia swojej działalności.
W uroczystości, która odbyła się w Miejskim Domu Kultury w Byczynie wzięła udział Pani Prezes Danuta Bajak, która uhonorowała zasłużonych członków Związku pamiątkowymi statuetkami.

Wśród wyróżnionych znaleźli się: Pan Edward Rożniatowski, Pani Iwona Jurczyk, Pani Elżbieta Wawrzyniak, Pani Barbara Golińska-Gallović, Pani Aniela Giesa, Pani Krystyna Biskup.

Na ręce Prezes Byczyńskiego Związku Pani Iwony Jurczyk został wręczony również pamiątkowy puchar dla Związku oraz nagroda specjalna Opolskiego Związku Rolników i Organizacji Społecznych w postaci symbolicznego czeku na kwotę 3 000 złotych do wykorzystania na cele statutowe.
W trakcie trwania uroczystości podsumowana została realizacja projektu „Swojskie ploteczki”, w ramach którego zostały przeprowadzone trzy konkursy dla Kół Gospodyń Wiejskich.
Opolski Związek jako współorganizator konkursów ufundował nagrody rzeczowe dla laureatów trzech konkursów:

Konkurs „Kanapeczki na różne okazje:
I miejsce – KGW Janówka
II miejsce – KGW Roszkowice
III miejsce – KGW Miechowa

Konkurs „Grillowanie smaczne, tanie”
I miejsce – KGW Miechowa
II miejsce – KGW Dobiercice
III miejsce – KGW Biskupice

Konkurs „Karta dań”
I miejsce – KGW Proślice
II miejsce – KGW Chodoba
III miejsce – KGW Janówka 

Jubileusz 40-lecia działalności SKGW Chrzelice

W dniu 27 maja 2014 roku Pani Prezes Danuta Bajak oraz Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Pan Stanisław Czepiel uczestniczyli w Jubileuszu 40-lecia działalności Samodzielnego Koła Gospodyń Wiejskich w Chrzelicach.
Uroczystość rozpoczęła się wspólną mszą świętą, następnie członkinie Koła oraz zaproszenie goście spotkali się w Wiejskim Centrum Integracji w Chrzelicach.
Przewodnicząca Koła Pani Teresa Tarach przywitała wszystkich zgromadzonych i zaprosiła do wspólnego toastu. Wśród gości zaproszonych byli m.in. Starosta Prudnicki Pan Radosław Roszkowski, Burmistrz Białej Pan Arnold Hindera, Dyrektor Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Pan Henryk Zamojski, Kierownik Terenowego Zespołu Doradztwa w Prudniku Pani Krystyna Czyżewska-Zięba, Kierownik Działu WGDiA Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Pani Renata Wojas.
Wszyscy zaproszeni goście kolejno zabierając głos gratulowali członkiniom Koła wspaniałego jubileuszu i życzyli kolejnych lat owocnej działalności.
Pani Prezes Danuta Bajak wręczyła na ręce Przewodniczącej okolicznościowy puchar dla Koła oraz statuetki dla wyróżniających się członkiń.
Wśród wyróżnionych członkiń Koła znalazły się: Pani Marianna Bień, Pani Maria Uliczka, Pani Maria Rozpleszcz, Pani Teresa Tarach, Pani Wanda Błażejczyk, Pani Maria Apostel, Pani Danuta Kosmęda, Pani Agnieszka Tannenbaum, Pani Danuta Dąbrowska.
Opolski Związek na wniosek Koła uhonorował również osoby wspierające jego działalność: Panią Anitę Bąk, Panią Annę Kacprowicz, Pana Jana Kosmędę oraz Pana Huberta Haberechta.
Pani Prezes przywiozła jeszcze jedną niespodziankę dla Koła w postaci nagrody pieniężnej wręczonej w postaci symbolicznego czeku na kwotę 2 000 złotych.
Podczas wspólnego biesiadowania czas umilał chór „ZDODA”. 

Konkurs kulinarny "Potrawa Regionalna"

W dniu 19 lutego 2014 roku podczas Podsumowania Działalności OODR TZD w Nysie odbył się konkurs kulinarny „Potrawa Regionalna”. W konkursie, który na stałe wpisał się do kalendarza imprez kulinarnych, wzięło udział osiem Kół Gospodyń Wiejskich działających na terenie powiatu nyskiego.

Komisja konkursowa w składzie:
• Jacek Tarnowski – Starostwo Powiatowe w Nysie,
• Władysław Krysowaty – Spółdzielnia Handlowo-Usługowa „Rolnik”,
• Renata Huk – Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Łosiowie,
• Katarzyna Bernacka – Opolski Związek Rolników i Organizacji Społecznych,
postanowiła przyznać następujące miejsca:

I miejsce - KGW Domaszkowice, KGW Ścinawa Mała,
II miejsce – KGW Kamienica, KGW Kałków, KGW Piątkowice,
III miejsce – KGW Kępnica, KGW Gryżów, KGW Nowy Świętów.

Uczestnicy konkursu otrzymali nagrody ufundowane przez Opolski Związek Rolników i Organizacji Społecznych, Starostwo Powiatowe w Nysie, Spółdzielnię Handlowo-Usługową Rolnik oraz Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Łosiowie.

Zdjęcia z konkursu do zobaczenia w zakładce GALERIA.

Konkurs kulinarny "Karnawałowe Przysmaki"

W dniu 10 lutego 2014 roku podczas Podsumowania Działalności Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego TZD w Prudniku odbył się konkurs kulinarny „Karnawałowe Przysmaki”. W konkursie współorganizowanym przez Opolski Związek wzięło udział siedem organizacji kobiecych z terenu powiatu prudnickiego.

Komisja konkursowa z udziałem przedstawiciela Opolskiego Związku postanowiła przyznać następujące nagrody:
I miejsce – SKGW Chrzelice za „Schab kresowy”,
II miejsce – Sołectwo Słoków za „Mięsne rarytasy”,
III miejsce – Stowarzyszenie Odnowy Wsi Szybowice „Szybowiak” za „Gęś nadziewaną”.

Pozostali uczestnicy otrzymali wyróżnienia:
KGW Skrzypiec za „Karpia faszerowanego”,
• ZŚKW Mochów za „Przysmak gajowego”,
• ZŚKW Mionów za „Bigus śląski”,
• Sołectwo Radostynia za „Pieczarki nadziewane mięsem”.

Organizacje członkowskie Opolskiego Związku otrzymały nagrody rzeczowe ufundowane przez Związek.

HERODY 2014

W dniach 18-19 stycznia 2014 roku w Lewinie Brzeskim przy wsparciu Opolskiego Związku Rolników i Organizacji Społecznych odbył się już po raz dwudziesty dziewiąty Wojewódzki Przegląd Zespołów Kolędniczych „HERODY 2014”. W rywalizacji o Berło Heroda wzięło udział 15 zespołów.
Jury po obejrzeniu wszystkich inscenizacji przyznało następujące nagrody oraz wyróżnienia:

W kategorii zespołów dorosłych:
I NAGRODA - BERŁO HERODA otrzymał Zespół LR z Lewina Brzeskiego,
II NAGRODA - Zespół Teatralny „Faska" z Piotrówki,
III NAGRODA - Zespół „Dąbrowianki" z Dąbrowy Namysłowskiej,
Nagrodę za debiut otrzymał Zespół „Szydłowianki i przyjaciele" z Szydłowa.

W kategorii zespołów dziecięcych:
I NAGRODA - BERŁO HERODA otrzymały „Diabelskie Aniołki" z PSP w Mąkoszycach,
II NAGRODA - Publiczny Zespół Szkolno-Przedszkolny Jankowicach Wielkich,
III NAGRODA - Teatrzyk Szkolny z Moszczanki.

Trzy równorzędne wyróżnienia zdobyły zespoły:
1. „Drugaki-Kolędniaki" z PSP Łosiów,
2. „Jemiołki - Kolędnicy z Jemielnicy,
3. Przedszkole Publiczne w Mąkoszycach.

Rejestracja nowego Koła Gospodyń Wiejskich

Aby zarejestrować w Opolskim Związku Rolników i Organizacji Społecznych nowe Koło Gospodyń Wiejskich należy:

1. zwołać walne zebranie ( minimum 10 osób),

2. przyjąć uchwałą nowy regulamin,

3. wybrać Zarząd oraz Komisję Rewizyjną,

4. przyjąć uchwałą wysokość składek, kierunki działalności na okres kadencji organów,

5. przesłać do Związku pisemny wniosek o rejestrację KGW wraz zatwierdzonym regulaminem w dwóch egzemplarzach, ankietą oraz kopią protokołu z zebrania i listą obecności.

Po zatwierdzeniu jeden egzemplarz regulaminu z adnotacją o jego rejestracji zostanie zwrócony i wraz z kopią umowy na wynajęcie-użyczenie lokalu na siedzibę Koła należy uzyskać w Urzędzie Statystycznym nr REGON, następnie w Urzędzie Skarbowym nr NIP.

Kontakt

Nadawca:
e-mail
Telefon
Treść:
 

Wszelkie prawa zastrzeżone © OZRIOS 2009-2014

CMS Web design - Tworzenie stron www